Apartamenty czy domki jednorodzinne?

Założę się, że każdy z nas marzył o tym, aby zamieszkać w luksusowym apartamencie. Przestrzenie, wysoki standard wykonania, nowinki technologiczne, czy lokalizacja w centrum miasta – niedaleko od wszystkich atrakcji oferowanych przez metropolie – to niewątpliwe plusy mieszkania w apartamencie.

Duża ilość przestrzennych pomieszczeń zawsze była domeną domków jednorodzinnych, lecz te zazwyczaj zlokalizowane były na obrzeżach miast, często w tzw. dzielnicach sypialnych, znacznie oddalonych od centrum. Wiązało się to oczywiście z dłuższymi dojazdami na trasie dom – praca, które często kończyły się staniem w korku i uwięzieniem w samochodzie (czy innym środku transportu) na znacznie dłużej niż byśmy tego sobie życzyli. Apartamenty mają tę zaletę, że często mimo nieco mniejszej powierzchni użytkowej, zlokalizowane są w samym centrum, przysłowiowy „rzut beretem” od restauracji, kin, teatrów czy wielu innych atrakcji. Dojazdy do pracy również nie zajmują tyle czasu (chociaż korków raczej nie da się uniknąć). Warto zawsze przesiąść się na któryś ze środków komunikacji publicznej (metro lub autobus), do których na pewno będziemy mieli łatwiejszy dostęp, niż w przypadku mieszkania na peryferiach miasta lub poza nim. O ile mamy to szczęście i nasze miejsce pracy znajduje się „tuż za rogiem” apartamentu, zawsze możemy dostać się tam pieszo lub korzystając z roweru.

Co zyskujemy mieszkając w apartamentach?

Mieszkając w apartamencie, zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Często wystarczy zjechać windą na dół i wyjść przed budynek, by od razu wciągnął nas „miejski” wir. Kafejki, restauracje, puby – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki, często niemal od samej bramy naszego osiedla. Sympatycy nocnego życia na pewno docenią lokalizację w centrum miasta, oszczędzając krocie na dojazdach taksówkami.

Oczywiście mieszkanie w apartamentach w centrum ma też swoje minusy. Hałas miasta nie jest jednak już tak dotkliwy, jak kiedyś, dzięki rozwojowi technologii budowlanej i odpowiedniemu wygłuszaniu okien. Często też apartamenty nie są zlokalizowane przy głównych arteriach komunikacyjnych miast, lecz raczej w uliczkach bocznych, gdzie gwar miasta nie jest aż tak dotkliwy. Usytuowanie budynku na strzeżonym terenie, często atrakcyjnie zagospodarowanym zielenią, sprawia dodatkowe wrażenie intymności i stanowi przedsionek przed wielkomiejską dżunglą czekającą na nas za bramą posesji. Deweloperzy prześcigają się w pomysłach, oferując dodatkowe atrakcje dla mieszkańców apartamentów, takie jak np. różnego rodzaju rooftopy, coraz częściej dostępne tylko dla lokatorów danego budynku. Zielone miejsca na dachach apartamentowców pozwalają mieszkańcom skutecznie odciąć się od gwaru metropolii i sprzyjają nawiązywaniu znajomości wśród sąsiadów. Dla niektórych to jednak zbyt mało i zwłaszcza ludzie starsi, ceniący sobie spokój i bliskość natury, wybierają często życie na peryferiach miast.

Apartamenty wybierają raczej ludzie młodzi, dobrze sytuowani, nastawieni na karierę i aktywne życie. Dla nich każda godzina jest ważna, a życie w centrum wiele spraw ułatwia. Pozwala być blisko wydarzeń i umożliwia elastyczne dopasowywanie planu dnia do niespodziewanie pojawiających się nowych możliwości.