Czy styropian zawsze jest taki sam?

częśc styropianu

Jak zapewne wiecie, wcale nie trzeba być specjalistą w kwestii budownictwa, aby znać jeden z jego najważniejszych elementów, jakim bez wątpienia jest styropian. Polistyren ekspandowany, bo to właśnie tak brzmi jego oficjalna i fachowa nazwa, to mimo upływu lat, jest to najpopularniejszych materiał służący do izolacji naszych domów i mieszkań, głównie przez swoje właściwości takie jak niska nasiąkliwość wilgoci.

Jakość styropianu ma znaczenie

Jak już wspomnieliśmy, styropian decyduje o tym, jak dobrze zaizolowany jest dom i wpływa nie tylko na ilość utraconego ciepła, jak i wysokość płaconych rachunków. Gdy jednak będziemy decydować się na jego zakup, powinniśmy patrzeć nie tylko na cenę, która jest pierwszym czynnikiem branym pod uwagę, ale również na współczynnik przewodzenia ciepła. Najłatwiej przyjąć zasadę, że im jego wartość jest niższa, tym lepiej zabezpieczy nasze wnętrze przed ucieczką ciepła. Co więcej, jeżeli jest to możliwe, przyjrzyjmy się temu, jak wyglądają poszczególne panele styropianowe. Jeżeli będą one się kruszyć przy naszym dotyku, to nie warto nawet zaprzątać sobie nawet nim głowy!

Nierówne sobie

Warto również wiedzieć o tym, że styropian styropianowi nierówny! Zastosowania poszczególnych rodzajów są inne i przeznaczone są do całkowicie innych pomieszczeń. Zwykle możemy to zauważyć już na opakowaniu. Płyty oznaczone na opakowaniu słowem „fundament”, jak sama nazwa mówi, służą do izolacji fundamentów i aby robić to maksymalnie dobrze, zawierają dodatkowe związki hydrofobowe pozwalające na zabezpieczenie tego elementu budowy. Płyty o oznaczeniu „podłoga” lub „dach” stosuje się do wszelakich podłóg, balkonów i dachów. Nie sposób nie wspomnieć także o „fasadzie”, czy „parkingu”. Chyba domyślacie się, do czego one służą?

Podsumowanie

Wybór styropianu wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Mamy jednak nadzieję, że przy następnej wizycie w markecie budowlanym, bez problemu poradzicie sobie z tą kwestią! Wystarczy czasami kilka spojrzeń i od razu będziecie wiedzieć, na co zwrócić uwagę!