Twój własny ogródek przydomowy

dom z ogrodem

Własny ogródek to marzenie znacznej części z nas. Nie ma chyba nic lepszego niż wcześniejsze przygotowanie rabatek, zasadzenie owoców warzyw i kwiatów, zadbanie o nie a ostatecznie – oglądanie osiągniętych rezultatów. Pozwoli to nam na zaoszczędzenie sporej liczby pieniędzy na zakupach! Jak jednak zacząć przygodę z naszym przydomowym ogrodem? Pozwólcie, że wam pomożemy!

Miejsce, które wybierzemy

Przede wszystkim, warto zabrać się za wybranie odpowiedniego miejsca. Powinno być ono słoneczne, ale także zaciszne i niewykorzystywane na co dzień, na przykład przez nasze dzieci czy zwierzęta. Nie zaszkodzi również to, aby był on blisko naszej kuchni. Dlaczego? Otóż gdy będziemy szykować posiłek dla naszych najbliższych, to zaledwie kilka kroków będzie nas dzieliło od świeżych składników! Czy to nie miła odmiana?

Jak duże powinno być to miejsce?

Wielkość ogródka powinna zależeć od tego, jakie są nasze potrzeby i to jak dużo codziennego czasu jesteśmy w stanie na niego poświęcić. Także jego układ zależy od trybu pracy, jaki chcemy przyjąć. Być może wolimy ścieżki naturalne lub takie pokryte na przykład żwirem. To świetny sposób na efektywną kontrolę tego, co zasadziliśmy i co lepsze, mamy łatwy dostęp do każdego krzaka lub rabatki.

przekopywanie ogrodu

Podłoże

Gleba, na której stworzymy ogródek na także znaczenie. Musimy sobie przeanalizować skład i kwasowość podłożona, aby wiedzieć, czy to dobre miejsce na próbowanieogrodnictwa. Warto także przekopać teren przyszłego ogrodu, aby uniknąć występowania chwastów. Przy tym kroku równie mądre i przydatne będzie to, aby użyźnić glebę przy pomocy kompostu czy obornika. Dzięki temu nasze plony będą znacznie większe!

trawa w ogrodzie

Podsumowanie

Jak widzicie, własny ogródek to wcale nie tak trudna do organizacji sprawa. Wystarczy odpowiednio przygotować się do jego założenia, a w już w przeciągu kilku dni będziecie mogli zasiać wasze pierwsze rośliny. Specjalnie nie wymienialiśmy tego punktu, gdyż to jakie kwiaty, owoce czy warzywa padną waszym łupem – zależy wyłącznie od Waszej inwencji!